Mjesec juni u Centru kulture i mladih Općine Centar Sarajevo donosi bogat i raznolik program koji slavi umjetnost, edukaciju i društvenu angažiranost. Kroz izložbe, pozorišne predstave, filmske projekcije i gostovanja, CKM nastavlja ispunjavati svoju misiju kulturnog razvoja zajednice i otvaranja prostora za dijalog i kreativno izražavanje.
Posebno nas raduje saradnja s međunarodnim partnerima, kao i predstavljanje mladih autora i izvođača čiji rad pokazuje svježinu, angažiranost i umjetničku autentičnost. Juni će tako biti obilježen Sedmicom iranskog animiranog filma, premijerom omladinske predstave Lajanje na zvijezde, ponovnim postavljanjem izložbe Markizova ostrva, kao i gostovanjem naše predstave Plastika u Mostaru. Mjesec ćemo zaokružiti monodramom Nije do mene, do Univerzuma je, koja duhovito i kritički govori o savremenom muškarcu i njegovim dilemama. Također, u ovom mjesecu bit će održana i promocija knjige Vrisak sjećanja, koja kroz emotivne i intimne zapise svjedoči o snazi sjećanja i ličnog iskustva.
2. – 5. juni (ponedjeljak – petak) u 11:00 sati, Teatarska scena Jelićeve, Jelićeva 1
Sedmica iranskog animiranog filma u Sarajevu
Ljubitelji animiranog filma imat će priliku uživati u vrhunskim ostvarenjima iranske produkcije tokom Sedmice iranskog animiranog filma, koju organizira Kulturni centar Ambasade Islamske Republike Iran u Bosni i Hercegovini, u saradnji s JU Centra kulture i mladih Općine Centar Sarajevo.
Program će se održavati od 2. do 5. juna 2025. godine u sali JU CKM, na adresi Jelićeva 1, Sarajevo.
Tokom četiri dana trajanja manifestacije, publika će imati priliku pogledati četiri animirana filma iz Irana, i to:
● Putnik sa Ganore
● Dječak delfin
● Lupeto
● Mobarak
Svi filmovi pažljivo su odabrani kako bi publici predstavili bogatstvo iranske animirane umjetnosti i kulture.
Ulaz na sve projekcije je besplatan, a događaj je otvoren za sve zainteresirane posjetitelje.
5. juni (četvrtak) u 18:00 sati, Teatarska scena Jelićeve, Jelićeva 1
Predstava Lajanje na zvijezde
Na teatarskoj sceni JU Centra kulture i mladih Općine Centar Sarajevo, polaznici Škole glume i teatra starijeg uzrasta premijerno će izvesti predstavu Lajanje na zvijezde, prema motivima istoimenog romana autora Milovana Vitezovića, u četvrtak, 5. juna 2025. godine u 18:00 sati.
Predstava na humorističan način prati priču grupe srednjoškolaca koji publiku vode na nezaboravno putovanje kroz mladost, ljubavi, nestašluke, univerzalnu temu sazrijevanja, mladalačke dileme i snove u njihovim školskim danima. Ova topla i duhovita predstava, rađena po romanu Milovana Vitezovića, vraća nas u bezbrižno vrijeme srednjoškolskih dana, prvih simpatija i vječne borbe između autoriteta i mladalačkog bunta. Sam naslov predstave Lajanje na zvijezdesimbolizira bunt mladosti i težnju ka nedostižnim idealima.
U predstavi igraju: Ena Veljan, Ajša Hasanspahić, Ali Šabeta, Benjamin Krečo, Faris Bajramović, Selma Habota, Eldar Laković, Emina Đozić, Sami Alagić i Dinand Pačak.
Režija: Adisa Zuberović
Scenografija i plakat: Admir Halilović
Kostimi: Polaznici Škole glume i teatra CKM-a
Muzika: Adisa Zuberović
Ton i svjetlo: Amir Albaldawi
Asistent režije: Dinand Pačak
Produkcija: JU CKM
Ulaz na predstavu je besplatan!
2. – 14. juni (ponedjeljak – petak) od 9:00 do 17:00 sati, Galerija Jelićeva, Jelićeva 1
Izložba Markizova ostrva
Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo poziva građane da posjete izložbu Markizova ostrva autora Ljube Pavlovića, koja je ponovo postavljena u izložbenom prostoru Galerije CKM (Jelićeva 1). Izložba će biti otvorena do 14. juna 2025. godine.
Markizova ostrva, kroz fotografije, tekstove i dokumente, donose publici uvid u jedno od najudaljenijih i najfascinantnijih mjesta na svijetu – arhipelag u srcu Tihog okeana, koji pripada Francuskoj Polineziji.
Ova ostrva kroz historiju su privlačila pažnju umjetnika i sanjara, među kojima su najpoznatiji slikar Paul Gauguin i pjevač Jacques Brel, koji su dio života proveli upravo na tom prostoru.
Pored bogate kulturne i umjetničke prošlosti, izložba se osvrće i na intrigantne i manje poznate aspekte Markizovih ostrva, uključujući priče koje zadiru u sferu neobičnog i neistraženog. Izložba je otvorena za javnost, a ulaz je besplatan.
Pozivamo sve ljubitelje putovanja, umjetnosti i antropologije da iskoriste ovu priliku i upoznaju se s neobičnim naslijeđem jednog od najskrivenijih dijelova svijeta.
20. juni (petak) u 19:00 sati, Teatarska scena Jelićeve, Jelićeva 1
Promocija knjige Vrisak sjećanja
Vrisak sjećanja je intimna zbirka od 31 kratke priče u kojoj glumac i autor Aldin Tucić emotivno otkriva fragmente vlastitog života. Svaka priča je direktan, neuljepšan zapis sjećanja – onih bolnih, toplih, teških, ali uvijek ljudskih i istinitih. Kroz ovu autobiografsku knjigu, Aldin nas vodi kroz prizore djetinjstva, porodične odnose, unutrašnje borbe i trenutke prepoznavanja samog sebe.
Posebno mjesto u pričama zauzimaju njegovi roditelji – njihova ljubav, podrška, ali i greške koje su, kao i kod svih nas, oblikovale put do zrelosti. Tucić suptilno i iskreno pravi paralelu između tada i sada, između djeteta koje sanja i čovjeka koji se s tim snovima nosi. Vrisak sjećanja je knjiga za sve one koji se ne boje suočiti s prošlošću, s emocijama, s onim što nas čini ranjivima – i zbog toga ljudima.
O autoru:
Aldin Tucić (rođen 1987. u Zenici) je bosanskohercegovački glumac, autor i voditelj. Prve korake na sceni napravio je još kao dijete, a od tada je ostvario bogatu karijeru s više od 500 odigranih predstava. Završio je Akademiju scenskih umjetnosti u Sarajevu, a publika ga poznaje iz brojnih pozorišnih, filmskih i televizijskih uloga.
Izdvajaju se monodrama “Kafana kao zločin”, saradnja s Indirom Kučuk-Sorguč na predstavama “Ja Bosanac” i “A onda je nešto puklo”, kao i angažman u Pozorištu mladih Sarajevo i udruženju FANI. Rad s djecom i mladima zauzima posebno mjesto u njegovom radu, gdje prenosi ljubav prema glumi kroz radionice i predstave.
Pored pozorišta, Aldin se okušao i kao voditelj na televiziji i radiju (Face TV, Radio S), a gledali smo ga i u filmovima poput “Halimin put”, “Sympathy for the Devil”, “Praznik rada”, te u serijama “Konak kod Hilmije”, “Crno-bijeli svijet”, “Patriot”, i drugima.
Svojom autentičnošću, emocijom i posvećenošću umjetnosti, Aldin Tucić ostaje važan glas domaće kulturne scene.
27. juni (petak) u 20:00 sati, Teatarska scena Jelićeve, Jelićeva 1
Predstava Nije do mene, do Univerzuma je
Komedija Nije do mene, do Univerzuma je, u kojoj igra mladi glumac Adnan Alić, bit će izvedena 27. juna u 20:00 sati na teatarskoj sceni na adresi Jelićeva 1.
Ova komična monodrama nastala je prema knjizi Kako je lijepa moja Vectra autora Ozrena Kebe.
Predstava prati priču o muškarcu, priznatom novinaru, koji ima dvije velike strasti – automobile i žene. Kroz duhovitu i indirektnu komparaciju između automobila i žena, publika dolazi do raznih zaključaka o njegovom karakteru i pogledu na svijet.
Posmatrajući žene kao objekte, a automobile kao ljude, lik otkriva svoju unutrašnjost i emotivnu ranjivost. Njegova Opel Vectra je svetinja, dok mu je supruga… u najmanju ruku – izazov.
Smrtni neprijatelj mu je Golf. Podržava zlo, mrzi dobro, gleda samo svoju korist. Sanja o supruzi najboljeg prijatelja, a nije ni svjestan da mu je brak ozbiljno ugrožen. Dokle će ga to sve dovesti i šta će učiniti kada mu život izmakne kontroli?
Ulaznice po cijeni od 15 KM dostupne su putem portala kupikartu.ba.
GOSTOVANJA
13. i 14. juni (petak i subota), Lutkarsko kazalište Mostar
Predstava Plastika
Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo s ponosom najavljuje gostovanje ekološko-edukativne predstave Plastika u Kazalištu lutaka Mostar, u terminima 13. i 14. juna 2025. godine.
Ova jedinstvena scenska minijatura, u režiji legendarnog Zijaha A. Sokolovića, do sada je oduševila publiku širom BiH, obilježivši deset uspješnih izvođenja. Predstava tematizira ekološke izazove savremenog društva, posebno problematiku zagađenja plastikom, na način koji je istovremeno duhovit, emotivan i snažno angažiran.
U glavnim ulogama briljiraju Armin Omerović i Ana-Marija Tomić, čije interpretacije ostavljaju dubok dojam na publiku. Njihova scenska interakcija, izražajna gluma i potpuna predanost ulozi pretvaraju ovu predstavu u iskustvo koje se pamti.
Poseban doprinos atmosferi daju tekst i songovi autorice Selme Parisi, te muzika Zlatana Božute, koji čine predstavu kompletnim umjetničkim djelom.
Plastika nije samo predstava – to je poziv na buđenje, promišljanje i odgovornost prema okolišu. Namijenjena je publici svih uzrasta i izvodi se u formatu koji omogućava bliskost i snažan emocionalni doživljaj.
U mjesecu junu, Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo ostaje otvoren prostor susreta, stvaranja i razmjene ideja. Zahvaljujemo se svim saradnicima, umjetnicima i publici koji nas podržavaju u našoj misiji – da kultura bude dostupna, živa i relevantna.
Pratite nas putem društvenih mreža i službene web stranice kako biste bili u toku s najavama, novostima i dodatnim sadržajima.