Edukacija pisanja projekata po LOD metodologiji za mlade
20. Februara 2023. 2023-02-17 17:35Edukacija pisanja projekata po LOD metodologiji za mlade
Edukacija pisanja projekata po LOD metodologiji za mlade
Cilj projekta je osposobljavanje mladih uzrasta 18 – 30 godina za pripremu i pisanje kvalitetnih prijedloga projekata u skladu sa LOD metodologijom, te unapređenje njihovih znanja i vještina u oblasti upravljanja projektnim ciklusom, s posebnim fokusom na praćenje i evaluaciju projektnih prijedloga. Radionice su namijenjene organizacijama civilnog društva, tako da svi mladi koji planiraju učešće u projektu moraju djelovati u okviru nekog udruženja.
O aktuelnosti tematike pisanja projektnih prijedloga svjedoči obilje priručnika i radionica u organizaciji različitih agencija i nevladinih organizacija. Međutim, i pored mmnogobrojnih iskustava koje stičemo kroz realizaciju projekata, uvijek postoje novi izazovi koji proizlaze iz zahtjeva društva i vremena u kojem živimo. Potreba za izgradnjom kapaciteta u oblasti pisanja prijedloga projekata je u porastu zbog sve većih mogućnosti koje nam se pružaju u kontekstu procesa EU integracija. U Bosni i Hercegovini dostupni su različiti izvori finansiranja projektnih prijedloga, kao što su fondovi Evropske unije, međunarodne organizacije, ambasade, jedinice lokalne samouprave itd. Sve ove organizacije imaju svoje specifične aplikacione forme i kriterije, ali sve su bazirane na pristupu upravljanja projektnim ciklusom, bez čijeg razumijevanja je nemoguće napisati kvalitetan projektni prijedlog.
Organizacija edukacije o pisanju projekata u skladu sa LOD metodologijom proizašla je iz potrebe za prevazilaženjem praktičnih izazova sa kojima se susreću aplikanti ali i članovi komisija za dodjeljivanje grantova.
Edukacija podrazumijeva dva istovjetna ciklusa radionica, a u jednom ciklusu bit će uključena grupa od maksimalno 15-20 učesnika. Svaki ciklus sastoji se od dva modula kako slijedi:
Prvi modul – Projektni ciklus
Prva sedmica – 4 časa
- Uvodna radionica – upoznavanje učesnika, predstavljanje plana rada, osnovne informacije o LOD metodologiji i upoznavanje sa osnovnom terminologijom projektnog menadžmenta
- Projektni ciklus – šta je projekat i koje su faze projektnog ciklusa, osnovni elementi projektne aplikacije i pripremna faza
Druga sedmica – 4 časa
- Definiranje problema – drvo problema
- Definiranje ciljeva – drvo ciljeva
Treća sedmica – 4 časa
- Analiza zainteresovanih strana
- Logička matrica
Četvrta sedmica – 4 časa
- Budžet projekta
- Promocija projekta
Peta sedmica – 4 časa
- Monitoring i evaluacija projekta
- Narativno i finansijsko izvještavanje
Drugi modul – pisanje projektnog prijedloga
Šesta sedmica – 4 časa
- Opis problema i relevantnost projekta
- Objašnjenje ciljne grupe
Sedma sedmica – 4 časa
- Opći i specifični ciljevi projekta i rezultati projekta
- Opis metodologije provođenja projekta (plan aktivnosti)
Osma sedmica – 4 časa
- Održivost, monitoring i evaluacija
- Rezime projekta
Nakon završenog ciklusa, polaznicima će biti izdate Potvrde o učešću u projektu. Projekat organiziraju Općina Centar Sarajevo i JU Centar kulture i mladih Općine Centar Sarajevo, a realizira dr. sc. Aida Spahić. Broj mjesta je ograničen. U prijavi je potrebno naznačiti prethodna iskustva u projektima, a odabrani polaznici će biti blagovremeno obaviješteni o terminu početka edukacije.
Prijava na edukaciju

Certificirani je predavač u oblasti pisanja i upravljanja projektima koji se finansiraju iz EU fondova. Stipendista prve generacije Programa podrške razvoju javnih politika u Bosni i Hercegovini u organizaciji Fonda „Otvoreno društvo BiH“ 2004. godine. Autorica je više istraživačkih studija, analiza i akademskih članaka koji obrađuju teme iz oblasti civilnog društva, javnih politika, zdravstva i socijalne zaštite za potrebe različitih klijenata, kao što su Fond otvoreno društvo, TACSO - Sipu International, VESTA, Centar za zastupanje građanskih interesa, FLI fondacija, Friedrich Ebert fondacija, Sarajevska razvojna agencija SERDA, Svjetska banka, British Council i brojne druge organizacije. Ekspert je iz oblasti metodologije kvalitativnih istraživanja i autor knjige „Kvalitativna istraživanja u primijenjenoj medicinskoj sociologiji“. Od 2014-2020. Bila je angažovana kao konsultant na implementaciji međunarodnih projekata u Federalnom ministarstvu zdravstva, te jedan od ključnih aktera u istraživanjima u oblasti zdravstvenog sektora IPA projekata prekogranične saradnje. U periodu 2019-2021. godine bila je angažirana kao predavačica na IT Business Academy Sarajevo u oblasti projektnog menadžmenta, te konsultantica Svjetske banke na projektu “Hitnog odgovora na Covid 19 u Bosni i Hercegovini“. Trenutno je zaposlena u Federalnom ministarstvu zdravstva kao stručni savjetnik za EU Integracije.